Adatgazda regisztráció kitöltési útmutató
1. Intézményi oldal (1/5)
Ezen az oldalon adhatók meg a regisztráló intézmény adatai. Úgy kell kitölteni, hogy ezzel az adatfelelős eleget tesz a 305/2005. kormányrendeletben foglaltaknak, mely szerint köteles bejelenteni adatait a közadatkeresőt működtető miniszternek, ezért ezek az adatok jelennek meg a közadatkeresőben, az intézmény Adatlapján. Amennyiben az adatok változnak, az adminisztrációs felületen bármikor lehet módosítani.
Az egyes mezőkbe írható értékek:
- Intézmény név: a regisztráló intézmény teljes nevét kell megadni. A név legfeljebb 140 karakter hosszúságú lehet. A nevet úgy kell megadni, hogy az egyedi legyen (pl. Polgármesteri Hivatal helyett Polgármesteri Hivatal Településnév), mert ez az elnevezés jelenik meg a közadatkereső Intézménylista menüjében.
- Intézmény rövid név: a regisztráló intézmény rövid nevét kell megadni (általában valamilyen rövidítés vagy betűszó). A rövid név legfeljebb 20 karakter hosszúságú lehet. Amennyiben nincs rövid név, akkor a mozaikszót (az intézmény nevének kezdőbetűit) adja meg, mert a rendszerünk ebből képezi az egyedi azonosítót.
- Irányítószám: az irányítószám megadásával kiválaszthatjuk a listából a települést vagy a "..."-ra kattintva kezdhetjük beírni a település nevét.
- Központi cím: a regisztráló intézmény székhelyének címét (utcanév és házszám) lehet megadni.
- Központi levelezési cím: a regisztráló intézmény központi levelezési címét lehet megadni.
- Központi telefonszám: a regisztráló intézmény központi hívószámát adhatjuk meg. Célszerűen (kk) hhh-hhh formában adjuk meg, ahol kk a körzetszámot, a h betűk pedig a hívószámot jelentik. Több telefonszám esetén lehetőség van egynél több szám megadására is a +/- gomb segítségével.
- Központi fax szám: a regisztráló intézmény központi fax számát adhatjuk meg. Célszerű a központi telefonszámmal megegyező formában közölni. Több faxszám esetén lehetőség van egynél több szám megadására is a +/- gomb segítségével.
- Központi web cím: a regisztráló intézmény web címét adhatjuk meg. A cím legfeljebb 120 karakter hosszú lehet. Amennyiben az intézmény nem rendelkezik saját honlappal, vagy nincs lehetősége társulásban működtetett oldalon, illetve a fenntartó honlapján közzétenni közérdekű adatait, nem kell beírni semmit (- jelet sem).
- Központi e-mail cím: a regisztráló intézmény központi e-mail címét adhatjuk meg. Az e-mail cím legfeljebb 50 karakter hosszú lehet.
- Intézményvezető neve: beírhatjuk a regisztráló intézmény vezetőjének nevét. A név legfeljebb 60 karakter hosszú lehet.
- Intézmény besorolása: az Infotv.-ben meghatározott besorolás, pl. nevesített szerv a 33. § (2) a) bekezdésében szereplő szerv.
- Intézmény típus: a megadott listából választható(k) ki az intézményre jellemző típus(ok). Amennyiben több típust kíván kiválasztani, azt a Ctrl gomb segítségével teheti meg.
2. Kapcsolattartó oldal (2/5)
A kapcsolattartó oldalon adható meg az adatfelelős, illetve legfeljebb két másik kapcsolattartó személy regisztrációhoz szükséges adatai. Amennyiben kettőnél több kapcsolattartót szeretnénk felvenni, arra a regisztráció után lehetőségünk van, a kettőre történő korlátozás a regisztrációs űrlap egyszerűvé tétele miatt szerepel.
Az adatfelelős megadása kötelező. Az adminisztrációs felületen az adatfelelős nem egyezik meg a törvényben előírt adatfelelőssel: az a személy, aki az intézménynél a közérdekű adatokkal kapcsolatos adatszolgáltatásért felelős.
Az egyes mezőkbe írható értékek:
- Felhasználónév: azt a nevet kell megadni, amely segítségével a felhasználónak lehetősége lesz a web felületre belépni. Legfeljebb 20 karakter hosszú nevet adjunk meg, amelyben csak betűk és számok szerepeljenek. Figyeljünk arra, hogy csak ékezet nélküli betűk és számok szerepeljenek a felhasználónévben. A felhasználónévnek – mint minden rendszerben, itt is – egyedinek kell lennie.
- Jelszó: azt a jelszót kell megadni, amelyet a web felületre történő belépés során fogunk használni. Célszerű legalább 6 karakter hosszú, kisbetűt, nagybetűt és számot egyaránt tartalmazó jelszót megadni (példa: eZ5itTAJ1els20).
- Jelszó újra: mivel a jelszó beírása során nem látjuk, mit írunk be, újra bekérjük az előzőleg beírt jelszót, hogy csökkentsük a jelszó-elírásból eredő sikertelen bejelentkezések lehetőségét. Amennyiben a másodszor beírt jelszó nem egyezik meg az először beírt értékkel, újra bekérjük a két jelszót.
- Név: Itt a személy saját nevét adjuk meg. Legfeljebb 60 karakter hosszú nevet írhatunk be.
- Beosztás: amennyiben szeretnénk, megadhatjuk a személy munkahelyi beosztását is. Legfeljebb 30 karakter hosszú szöveget írhatunk be.
- Telefonszám: meg kell adnunk a személy telefonos elérhetőségét. Célszerűen (kk) hhh-hhh formában adjuk meg, ahol kk a körzetszámot, a h betűk pedig a hívószámot jelentik. Ha szükséges, írhatunk mellék információt is a szám mögé. Több telefonszám esetén lehetőség van egynél több szám megadására is a +/- gomb segítségével.
- Fax szám: megadhatunk a telefonszámhoz hasonlóan fax számot is. Több fax szám esetén lehetőség van egynél több szám megadására is a +/- gomb segítségével.
- E-mail cím: meg kell adnunk a személy e-mail elérhetőségét. Fontos, hogy valós címet írjunk be, mert az adminisztrátorok, vagy a rendszer e-mail üzenetei erre a címre lesznek elküldve. Legfeljebb 50 karakter hosszú lehet az e-mail cím. Több e-mail cím esetén lehetőség van egynél több szám megadására is a +/- gomb segítségével.
2.1. Jelszavak kezelése
Fontos tudnivaló, hogy a rendszer biztonsági okokból nem tárolja el sehol a megadott jelszót. Ez azt jelenti, hogy visszaírni sem tudja, ezért ha a felvétel vagy módosítás során bármilyen ellenőrzési probléma történik és visszakapjuk az oldalt a szükséges módosítások elvégzésére (pl. nem töltöttünk ki egy kötelező mezőt), a jelszót újra meg kell adnunk.
Amennyiben egy felhasználó adatainak módosítása történik, és a jelszavát nem szeretnénk megváltoztatni, egyszerűen hagyjuk üresen a két jelszó mezőt.
3. OAI oldal (3/5)
Ezen az oldalon kell megadnunk az ún. OAI azonosítót. Ez az azonosító az intézményt (adatgazdát) azonosítja a Közadatkereső rendszerben, ezért ennek az azonosítónak egyedinek kell lennie. A rendszer az intézmény rövid nevéből kiindulva tesz egy olyan javaslatot az OAI azonosító értékére, amely az adott pillanatban nem szerepel a központi adatbázisban. Célszerű ezt a javaslatot elfogadni. Az OAI azonosító legfeljebb 25 karakter hosszú lehet.
- Rendelkezem saját honlappal: a törvényben előírt adatokat az ingyenes alkalmazás (központi OAI szerver) segítségével lehet elkészíteni. A saját telepítésű OAI szerverrel kapcsolatban az info@kozadat.hu e-mail címre kell írni.
- Nem rendelkezem saját honlappal: a törvényben előírt adatokat a miniszter által működtetett központi honlapon lehet közzétenni.
4. Összefoglaló oldal (4/5)
Az összefoglaló oldalon áttekinthetjük az összes beírt információt. Amennyiben mindent rendben találunk, a Következő nyomógomb megnyomásával elindíthatjuk a regisztráció folyamatát. Ha valamit szeretnénk javítani, akkor az alsó gombsor segítségével bármelyik oldalra vissza tudunk ugrani, majd a módosítást elvégezve az ottani Következő nyomógomb megnyomásával az összefoglaló oldalra visszajutunk.
5. Regisztrációs űrlap visszaküldése (5/5)
A regisztráció megerősítéséhez el kell küldeni a Közadat program számára az aláírással és pecséttel ellátott űrlapot az info@kozadat.hu címre. Az űrlapot PDF-ben vagy RTF-ben lehet letölteni. Fontos! A Kész gomb megnyomásával bekerül az intézmény a rendszerbe, azonban a regisztráció nem elegendő, a közérdekű adatok leíró adatait is szolgáltatni kell a közadatkereső felé!
A regisztráció sikeres elvégzéséről jelzést kapunk, majd ezután a regisztráció során megadott felhasználónévvel és jelszóval beléphetünk az adminisztrációs felületre.
Az adatszolgáltatásról bővebb információ a www.kozadattar.hu oldalon olvasható. Kérdés esetén forduljon a Közadat program munkatársaihoz, az info@kozadattar.hu címen, illetve telefonon: 896-1333.